Nevşehir Haberleri, Nevşehir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Nevşehir Külliyesi şehir vizyonuna farklılık katacak

88.60 metre uzunluğunda 3 şerefeden oluşan 4 minare, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenen görkemli yapısı içinde, tam bir kubbe, 24 adet değişken ölçülerde kubbe ve 5 adet de yarım kubbe, avlu ve revak kısmı, avlu içinde şadırvan ve iç kısımlarda 4 bin, kapalı mekânları ve toplamda 11 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir caminin yer aldığı Nevşehir Külliyesi, özel havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerine de sahip olacak.

Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, hükümetimizin ve hayırsever vatandaşların yakın ilgi ve destekleri ile yapım çalışmaları aralıksız devam eden Nevşehir Külliyesi, birbirinden farklı değişik alanlarda hizmet üretecek birimlerinde bir araya toplandığı hizmet merkezi görünümüne de kavuşmuş olacak.

4 adet asansörün hizmet vereceği Nevşehir Külliyesi ayrıca, 500 kişilik konferans salonu, bin 500 kişilik taziye evi ve imarethane, bin 400 metrekarelik kütüphane, gusülhaneler, abdesthaneler ve tuvaletleri, müftülük hizmet birimleri, giyecek, yiyecek yardım birimleri, dini yayınlar satış birimleri, kadın-erkek dini danışma birimleri, 2 adet âlimler misafirhanesi, sağlık istasyonu, özel insanlar iletişim merkezi, kadın ve çocuk eğitim merkezi, gençlik merkezi ve İslâm Sanatları Merkezi’nden oluşacak.

Nevşehir Külliyesi çevresinde de toplam 52 bin metrekarelik bir alanda da şehir meydanı oluşturularak bu alanda çeşitli organizasyonların yapılmasına imkan sağlanacak.

Bir önceki yazımız olan Afgan iki çocuk vahşice öldürüldü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri